Test: ABUS AirBreaker 2.0 cykelhjelm

Tilbage i 2019 testede jeg den første udgave af ABUS’ AirBreaker hjelm og jeg var meget begejstret! Det var nemlig en hjelm som kunne lidt af det hele, den var aerodynamisk, men stadig med god ventilation, den var super let og så sad den bare rigtig godt på mig. Glæden var derfor stor da ABUS præsenterede AirBreaker 2.0 – selvom jeg dog ærlig talt var i tvivl om hvordan de ville have AirBreakeren endnu bedre.

Jeg har nu haft lejlighed til at teste den nye AirBreaker 2.0 i et par måneder – spørgsmålet er så om den kan leve op til den oprindelige AirBreaker?

Gå direkte til indhold:

Udvalgte specifikationer

  • Fås med og uden MIPS
  • Optimeret ventilation
  • Bedre beskyttelse
  • Holder til solbriller
  • Made in Italy
  • Oplyst vægt: 205 gram (Str. 51-55 cm.)

Design og detaljer

AirBreaker 2.0 fås i 15 forskellige udgaver, et hav af forskellige farver og i udgave med og uden MIPS. Modellen jeg har testet er uden MIPS, modellen med MIPS vejer lidt mere – men er, udover MIPS teknologien, identisk.

Hjelmen er lavet til landevejsbrug, altså har fokus været på præstation, aerodynamik og så naturligvis med ventilation, komfort og sikkerhed som prioriteter også!

Det første man møder er den lave vægt – 209 gram vejer mit testeksemplar i den mindste størrelse (S / 51-55 cm.) så kun 3 grams afvigelse fra den oplyste vægt, det er godkendt i min optik. Til sammenligning så vejede den oprindelige AirBreaker i str. 52-58 cm. 220 gram.

Der er masser af ventilationskanaler på hjelmen, både foran, i siderne og på toppen. Bagpå er der også masser af ventlationskanaler så man kan komme af med varmen og luften kan passere over hovedet. På toppen af hjelmen Aero Blade som skal reducere luftmodstanden og øge luftgennemstrømningen, der er brugt carbonforstærket materiale som er endnu stærkere end resten af hjelmen, men uden at vægten er øget.

Indvendigt i hjelmen er Acti Cage strukturen med til at skabe en hjelm der er endnu mere sikker – illustreret i videoen nedenfor.

I fronten af hjelmen er der gjort plads til parkering af cykelbrillerne, med gummi så de holdes fast. Lyder måske som en mindre detalje, men i praksis er det virkelig lækkert der er tænkt over det, så man har et sted at placerer brillerne når de ikke er i brug.

Polstringen indvendigt i hjelmen kan tages ud og vaskes, stropperne er super lette såkaldte “Flow Straps” som også er gennemtestede så de yder mindst muligt luftmodstand. I praksis betyder det at remmene sidder tæt og ikke flagrer, forudsat hjelm og stropper er indstillet og spændt korrekt naturligvis.

I nakken er det velkendte “Zoom Spin” justeringssystem hvor omkredsen kan justeres via et drejehjul. Det gør det nemt at justere løbende, ligesom der er gjort plads til en hestehale, knold eller lign. så den fungerer uanset om man har kort, eller langt hår. Justeringssystemet kan justeres op/ned i nakken, for at give den rette støtte alt efter ens hovedform (og frisure måske?)

Den nye AirBreaker 2.0 er i øvrigt lavet på ABUS’ fabrik i Italien, hvilket er stedet hvor deres bedste hjelme bliver produceret, så alene dette er et udtryk for en høj kvalitet og finish.

Pasform og komfort

Som én af dem med et forholdsvis lille hoved, så glæder det mig at ABUS’ stadig laver hjelme der tilgodeser os voksne der kan klemme os ned i en str. 51-55 cm. Det betyder nemlig at vi slipper for det her “paddehats-look” som en større hjelm ofte medfører.

AirBreaker 2.0 er nem at justere, både remmene samt justering af omkredsen via drejehjulet bagpå, slutteligt kan højden på nakkespændet justeres op/ned ved at trække og skubbe – det er dog nemmest at gøre når hjelmen ikke sidder på hovedet. Drejehjulet gør også at omkredsen hurtigt kan justeres undervejs, uden behov for at hjelmen skal af først.

Det lette og luftige design gør at man dårligt bemærker man har hjelmen på – den føles enormt let på hovedet og sidder perfekt på mit hoved. Den er super nem at justere og derfor også meget behagelig, selv på lange ture af flere timers varighed.

Hjelmen er udviklet til landevejsbrug, men da jeg modtog den hen mod efteråret, har den både været brugt på landevejen – men også i høj grad på gravelcyklen.

Ventilationen i hjelmen er virkelig god og det gælder uanset om det er på de varme, eller lidt mere kølige dage – luftgennemstrømningen er god, så hovedet holdes “koldt” og man ikke overopheder.

Konklusion

AirBreaker 2.0 skuffer bestemt ikke ift. forgængeren, for man får en lynhurtig landevejshjelm der har været igennem vindtunellen og er optimeret på alle leder og kanter for at gøre den så aerodynamisk som overhovedet mulig. Det betyder dog heldigvis ikke at man har måtte gå på kompromis med hverken ventilation, sikkerhed eller komfort – som altsammen er helt i top!

Designet synes jeg grundlæggende rigtig godt om, det er en flot hjelm og kvaliteten er i top hele vejen rundt . Dog må jeg erkende at design-detaljen med ABUS logo’et der er placeret i midten på hjelmens underkant, ikke helt falder i min smag.

Små 2000,- er så afgjort rigtig mange penge for en cykelhjelm, men AirBreaker 2.0 er ikke “bare” en cykelhjelm, den sparer dig for både vægt og vindmodstand og er måske det der får dig ét skridt nærmere podiet!

Pris og tilgængelighed

Set til priser fra ca. 1900,- for udgaven uden MIPS, og 2500,- for udgaven med MIPS.

Funktionalitet 9
Komfort og pasform 10
Design 8
Pris 6
8.3
Mere fra Noel Juul Christensen
Shimano klar med 105-serien i 2019-udgave
Shimano har netop løftet sløret for den seneste udgave af 105-serien, modelnavnet...
Læs mere
Leave a comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.