Tre løb i ét: Gravel-fest venter i Flauenskjold den 5. september

Group of cyclists riding on a forest road in a Gravel Cup race; banner text includes 'Cykelgear Gravel Cup' with sponsor logos on the left and right.

Hvis kalenderen endnu ikke er markeret med gravel i store bogstaver den 5. september, er det måske på tide at finde tuschen frem.

I Flauenskjold i Nordjylland bliver der nemlig skruet helt op for ambitionerne, når rytterne ikke blot skal køre ét løb, men reelt konkurrere i tre forskellige konkurrencer på én og samme dag.

På programmet står både en afdeling af Cykelgear Gravel Cup, et officielt UCI Gravel World Series-løb og samtidig Nordisk Mesterskab i Gravel.

Vigtige point i Gravel Cup’en

Løbet fungerer som tredje afdeling af Cykelgear Gravel Cup, hvor kampen om den grønne Castelli-førertrøje begynder at spidse til.

Med blot få afdelinger tilbage kan resultatet i Flauenskjold vise sig at få afgørende betydning for den samlede stilling, præmiepengene og ikke mindst æren som den første vinder af Cykelgear Gravel Cup.

Jagten på en VM-billet

Som en del af dagens program afvikles også UCI-løbet The Wolf.

Her er der mere end blot en etapesejr på spil. Ryttere, der slutter blandt de bedste 25 procent i deres aldersgruppe, kvalificerer sig til Gravel-VM i Australien senere på året.

Det betyder samtidig, at feltet får internationalt besøg, når udenlandske gravelryttere stiller til start på de nordjyske grusveje.

Nordisk Mesterskab afgøres på dansk grus

Som prikken over i’et er løbet også værter for årets Nordiske Mesterskab i Gravel.

Det giver deltagerne mulighed for at kæmpe om titlen som nordisk mester, mens de samme kilometer samtidig tæller til både Gravel Cup’en og UCI-kvalifikationen.

Det er ikke hver dag, man kan køre tre konkurrencer på én gang.

Hård og teknisk rute

Arrangørerne lover en krævende rute med masser af grus, sand og asfalt. En rute, der både belønner god form og stærke tekniske færdigheder.

Uden for selve løbet bliver der også rig mulighed for at opleve den voksende gravel-kultur med expo-område, produkter fra blandt andre Shimano og Sweet Protection samt forskellige aktiviteter og serveringer for både ryttere og publikum.

Mere end bare et cykelløb

Selv hvis man ikke skal have startnummer på ryggen, lægger arrangementet op til en hel dag med cykelfest.

Med expo, post-race hygge og masser af aktivitet omkring løbet satser arrangørerne på at skabe en oplevelse for både dedikerede gravelryttere, familier og nysgerrige tilskuere.

Kort sagt: Hvis du vil samle Gravel Cup-point, jagte en VM-billet eller måske drømme om en nordisk mesterskabstrøje, så er Flauenskjold stedet at være den 5. september.

Tilmelding på Sportstiming.dk senest 3 september kl. 23.59

Mere fra Noel Juul Christensen
Test: GripGrab Windproof Sock
Der findes et utal af måder at holde fødderne varme i efterårs...
Læs mere
Leave a comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.