Under 3 uger til DGI Hærvejsløbet – du kan nå det endnu!

Har du endnu ikke tilmeldt dig årets allerstørste event for motionscyklister, Hærvejsløbet, så kan du nå det endnu! Lørdag d. 27 juni går det løs, startsted afhænger af valgt disciplin og distance – der er hele 17 ruter – 5 på landevej, 5 på MTB og 5 på gravel samt 2 distancer på en børne- og familiecykelrute i Viborg by.

Uanset hvilken disciplin og distance der vælges, får man lv til at tage del i den store folkefest i Viborg med paradekørsel på rød løber igennem byen og efterfølgende fest med mulighed for at hygge med vennerne efter en god tur på cyklen! Her er fest-stemning, mad og drikke samt mulighed for at opbevare sin cykel under sikre forhold inden man vender snuden hjemad.

Vi har tidligere deltaget på den lange 300 km. landevejsrute og senest i 2025 på den lange 175 km. gravelrute der tager deltagerne fra Jelling -> Viborg.

Information

  • Hvornår: 27. juni 2026
  • Hvor: Start afhænger af rutevalg, mål i Viborg
  • Ruter: 17 forskellige, både landevej, MTB og gravel

Læs mere om alle ruterne på DGI.dk og tilmeld dig på Sportstiming.dk

Tags fra indlægget
,
Mere fra Noel Juul Christensen
Bakkeløbet 2019 med fokus på sikkerheden
Pressemeddelelse Som konsekvens af de senere års ofte voldsomme og uhensigtsmæssige kørsel...
Læs mere
Leave a comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.